Bering Classic Brushed Rose Gold Red Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed rose gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the red colored modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed rose gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 31 mm |
| Case diameter: | 31 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | red |
| Strap width: | 14 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | red |
| Water proofness: | 5 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Bering Classic Brushed Rose Gold Red Mesh Watch
Bering Classic Brushed Rose Gold Red Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed rose gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the red colored modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed rose gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 31 mm |
| Case diameter: | 31 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | red |
| Strap width: | 14 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | red |
| Water proofness: | 5 ATM |
Original: $252.91
-65%$252.91
$88.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed rose gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the red colored modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed rose gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 31 mm |
| Case diameter: | 31 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | red |
| Strap width: | 14 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | red |
| Water proofness: | 5 ATM |




















