Bering Classic Polished Silver Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver coloured stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the grey coloured modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. An integrated date window and silver coloured index lines complement the strikingly fashionable dial. An especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal ensures a clear view of the exquisite dial.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 38 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | grey |
| Strap width: | 22 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | grey |
| Water proofness: | 3 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Bering Classic Polished Silver Mesh Watch
Bering Classic Polished Silver Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver coloured stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the grey coloured modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. An integrated date window and silver coloured index lines complement the strikingly fashionable dial. An especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal ensures a clear view of the exquisite dial.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 38 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | grey |
| Strap width: | 22 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | grey |
| Water proofness: | 3 ATM |
Original: $173.19
-65%$173.19
$60.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver coloured stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the grey coloured modern milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. An integrated date window and silver coloured index lines complement the strikingly fashionable dial. An especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal ensures a clear view of the exquisite dial.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 40 mm |
| Case diameter: | 38 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | grey |
| Strap width: | 22 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | grey |
| Water proofness: | 3 ATM |


















