Rebel and Rose Ring Square Tiger Lowneck
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Sterling Silver Signet ring handmade with a Tiger Eye Yellow stone.
| Model Name | Ring Square Tiger Lowneck |
|---|---|
| Model Number | RR-RG031-S |
| Collection | Rings Silver |
| Product Type | Ring |
| General Color | Brown |
| Material | Sterling Silver 925 |
| Stone Type | Tiger Eye Yellow |
| Stone Color | Yellow/Brown |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 14mm |
| Warranty | 6 months |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Rebel and Rose Ring Square Tiger Lowneck
Rebel and Rose Ring Square Tiger Lowneck
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Sterling Silver Signet ring handmade with a Tiger Eye Yellow stone.
| Model Name | Ring Square Tiger Lowneck |
|---|---|
| Model Number | RR-RG031-S |
| Collection | Rings Silver |
| Product Type | Ring |
| General Color | Brown |
| Material | Sterling Silver 925 |
| Stone Type | Tiger Eye Yellow |
| Stone Color | Yellow/Brown |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 14mm |
| Warranty | 6 months |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Sterling Silver Signet ring handmade with a Tiger Eye Yellow stone.
| Model Name | Ring Square Tiger Lowneck |
|---|---|
| Model Number | RR-RG031-S |
| Collection | Rings Silver |
| Product Type | Ring |
| General Color | Brown |
| Material | Sterling Silver 925 |
| Stone Type | Tiger Eye Yellow |
| Stone Color | Yellow/Brown |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 14mm |
| Warranty | 6 months |






















