Rebel and Rose Malachite Green 6mm Bracelet
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Bead bracelet, handmade from 6mm natural stone beads of Malachite composite, with a silver-colored closure. The Rebel & Rose jewelry is easy to combine with other silver, leather or beaded bracelets.
| Model Name | Malachite Green - 6mm |
|---|---|
| Model Number | RR-60113-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Green |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Composite with Malachite Azurit |
| Stone Color | Green |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 6mm |
| Warranty | 6 months |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Rebel and Rose Malachite Green 6mm Bracelet
Rebel and Rose Malachite Green 6mm Bracelet
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Bead bracelet, handmade from 6mm natural stone beads of Malachite composite, with a silver-colored closure. The Rebel & Rose jewelry is easy to combine with other silver, leather or beaded bracelets.
| Model Name | Malachite Green - 6mm |
|---|---|
| Model Number | RR-60113-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Green |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Composite with Malachite Azurit |
| Stone Color | Green |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 6mm |
| Warranty | 6 months |
Original: $71.74
-65%$71.74
$25.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Bead bracelet, handmade from 6mm natural stone beads of Malachite composite, with a silver-colored closure. The Rebel & Rose jewelry is easy to combine with other silver, leather or beaded bracelets.
| Model Name | Malachite Green - 6mm |
|---|---|
| Model Number | RR-60113-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Green |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Composite with Malachite Azurit |
| Stone Color | Green |
| Finish | Polish |
| Width (mm) | 6mm |
| Warranty | 6 months |























