Rebel and Rose Mad Turqoise Delight 8mm Bracelet
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Gemstone bracelet handmade of 8mm sized matt Turquoise stones with a silver colored lock.
| Model Name | Matt Turquoise Delight - 8mm |
|---|---|
| Model Number | RR-80043-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Blue |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Turquoise With Black Matt |
| Stone Color | Turquoise |
| Finish | Matt |
| Width (mm) | 8mm |
| Warranty | 6 months |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Rebel and Rose Mad Turqoise Delight 8mm Bracelet
Rebel and Rose Mad Turqoise Delight 8mm Bracelet
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Gemstone bracelet handmade of 8mm sized matt Turquoise stones with a silver colored lock.
| Model Name | Matt Turquoise Delight - 8mm |
|---|---|
| Model Number | RR-80043-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Blue |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Turquoise With Black Matt |
| Stone Color | Turquoise |
| Finish | Matt |
| Width (mm) | 8mm |
| Warranty | 6 months |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rebel & Rose is a Dutch jewellery brand that has everything it takes to rapidly conquer the world. Our jewelry is fashionable, inspiring and above all completely up-to-date. They are the icons of our generation. But it is the people who wear and combine our jewelry who make the brand. They reinvent fashion every day. They are the real Rebels & Roses, the trendsetters, the free spirits.
Gemstone bracelet handmade of 8mm sized matt Turquoise stones with a silver colored lock.
| Model Name | Matt Turquoise Delight - 8mm |
|---|---|
| Model Number | RR-80043-S |
| Collection | Bracelets Beads |
| Product Type | Bracelet |
| General Color | Blue |
| Lock | Stainless Steel |
| Material | Gemstones |
| Stone Type | Turquoise With Black Matt |
| Stone Color | Turquoise |
| Finish | Matt |
| Width (mm) | 8mm |
| Warranty | 6 months |























