Traguardo 45mm Gun Metal Watch
Master crafted to perfection, these watches are a timeless classic.
| Diameter | 45 mm |
|---|---|
| Case depth | 12 mm |
| Strap type | Stainless steel (fits wrist of about 14-22 cm in circumference) |
| Strap width | 22 mm |
| Glass | Mineral |
| Movement | Quartz |
| Water resistance | 10 atm (bath/swimming) |
| Clasp Type | Deployment clasp |
| Strap color | Black |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Black |
| Colour of dial | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Traguardo 45mm Gun Metal Watch
Traguardo 45mm Gun Metal Watch
Master crafted to perfection, these watches are a timeless classic.
| Diameter | 45 mm |
|---|---|
| Case depth | 12 mm |
| Strap type | Stainless steel (fits wrist of about 14-22 cm in circumference) |
| Strap width | 22 mm |
| Glass | Mineral |
| Movement | Quartz |
| Water resistance | 10 atm (bath/swimming) |
| Clasp Type | Deployment clasp |
| Strap color | Black |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Black |
| Colour of dial | Black |
Original: $484.80
-65%$484.80
$169.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Master crafted to perfection, these watches are a timeless classic.
| Diameter | 45 mm |
|---|---|
| Case depth | 12 mm |
| Strap type | Stainless steel (fits wrist of about 14-22 cm in circumference) |
| Strap width | 22 mm |
| Glass | Mineral |
| Movement | Quartz |
| Water resistance | 10 atm (bath/swimming) |
| Clasp Type | Deployment clasp |
| Strap color | Black |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Black |
| Colour of dial | Black |























