Bering Titanium Mat Blue Watch
The front-runners among the lightweights. The ultra-light TITANIUM COLLECTION is not only supremely comfortable to wear, but captivates with its fine, classically Danish look which makes it the ideal accessory for every occasion.
The combination of the blue coloured Sunray dial, the integrated date window and the brushed, non-allergenic titanium case makes for a unique timepiece. The watch is protected by an especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal. Paired with a Simple, elegant titanium band, a linear, modern look is achieved.
| Collection: | Titanium |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat blue |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | titanium |
| Strap material: | titanium strap with titanium links |
| Strap color: | blue |
| Strap width: | 20 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | titanium |
| Dial color: | blue |
| Water proofness: | 5 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Bering Titanium Mat Blue Watch
Bering Titanium Mat Blue Watch
The front-runners among the lightweights. The ultra-light TITANIUM COLLECTION is not only supremely comfortable to wear, but captivates with its fine, classically Danish look which makes it the ideal accessory for every occasion.
The combination of the blue coloured Sunray dial, the integrated date window and the brushed, non-allergenic titanium case makes for a unique timepiece. The watch is protected by an especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal. Paired with a Simple, elegant titanium band, a linear, modern look is achieved.
| Collection: | Titanium |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat blue |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | titanium |
| Strap material: | titanium strap with titanium links |
| Strap color: | blue |
| Strap width: | 20 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | titanium |
| Dial color: | blue |
| Water proofness: | 5 ATM |
Original: $303.63
-65%$303.63
$106.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The front-runners among the lightweights. The ultra-light TITANIUM COLLECTION is not only supremely comfortable to wear, but captivates with its fine, classically Danish look which makes it the ideal accessory for every occasion.
The combination of the blue coloured Sunray dial, the integrated date window and the brushed, non-allergenic titanium case makes for a unique timepiece. The watch is protected by an especially hard, crystal clear and scratch-resistant sapphire crystal. Paired with a Simple, elegant titanium band, a linear, modern look is achieved.
| Collection: | Titanium |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat blue |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | titanium |
| Strap material: | titanium strap with titanium links |
| Strap color: | blue |
| Strap width: | 20 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | titanium |
| Dial color: | blue |
| Water proofness: | 5 ATM |























