Bering Classic Polished Silver 27mm Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern silver colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A white colored dial embellished with SWAROVSKI ELEMENTS and protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 27 mm |
| Case diameter: | 27 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | silver |
| Strap width: | 13 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | silver |
| Water proofness: | 3 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Bering Classic Polished Silver 27mm Mesh Watch
Bering Classic Polished Silver 27mm Mesh Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern silver colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A white colored dial embellished with SWAROVSKI ELEMENTS and protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 27 mm |
| Case diameter: | 27 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | silver |
| Strap width: | 13 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | silver |
| Water proofness: | 3 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished silver colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern silver colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A white colored dial embellished with SWAROVSKI ELEMENTS and protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case height: | 5 mm |
| Case width: | 27 mm |
| Case diameter: | 27 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | silver |
| Strap width: | 13 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | silver |
| Water proofness: | 3 ATM |























