Bering Classic Matt Black 39mm Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed black colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern black colored milanaise band, ensure the classic BERING look. A matching black colored dial, protected by crystal clear, scratch-proof sapphire crystal, perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat black |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | black |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | black |
| Water proofness: | 5 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Bering Classic Matt Black 39mm Watch
Bering Classic Matt Black 39mm Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed black colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern black colored milanaise band, ensure the classic BERING look. A matching black colored dial, protected by crystal clear, scratch-proof sapphire crystal, perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat black |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | black |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | black |
| Water proofness: | 5 ATM |
Original: $252.91
-65%$252.91
$88.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The brushed black colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern black colored milanaise band, ensure the classic BERING look. A matching black colored dial, protected by crystal clear, scratch-proof sapphire crystal, perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | mat black |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | black |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | black |
| Water proofness: | 5 ATM |























