Bering Classic Brushed Gold 39mm Unisex Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern gold colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist Sunray dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal, perfectly completes the modern look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | gold |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | gold |
| Water proofness: | 5 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Bering Classic Brushed Gold 39mm Unisex Watch
Bering Classic Brushed Gold 39mm Unisex Watch
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern gold colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist Sunray dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal, perfectly completes the modern look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | gold |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | gold |
| Water proofness: | 5 ATM |
Original: $252.91
-65%$252.91
$88.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished gold colored stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern gold colored milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A minimalist Sunray dial which matches the band, protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal, perfectly completes the modern look.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | unisex |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished/brushed gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case diameter: | 39 mm |
| Case material: | stainless steel |
| Strap material: | milanese |
| Strap color: | gold |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | gold |
| Water proofness: | 5 ATM |























